Intresserad av att hjälpa till med tävlingsgrupp ?

Intresserad av att hjälpa till med tävlingsgrupp ?

Vi söker någon/några personer som är intresserade av att hjälpa till vid tävlingar som vuxenstöd/coach till framförallt ungdomar som vill börja tävla från vår klubb.
Det är då framförallt fråga om att åka med de ungdomar som ska tävla då vi som tränare inte kan. Vi vill höra efter hur stort intresset av att tävla är bland våra ungdomar. Då först i Kata, men även i Kumite.
Det kan vara intresserade föräldrar som kan ställa upp som stöd, då vi inte släpper iväg elever ensamma/själva till tävling. Det bör även vara någon med på tävling som kan hjälpa till att coacha de som tävlar. Vi kommer om intresset finns naturligtvis ta reda på lämpliga tävlingar som passar för våra elever.
Vi kommer också ta reda på och gå igenom de regler som gäller för de tävlingar som vi skall deltaga i, och naturligtvis träna inför tävlingarna.
Intresserade meddela Sensei Ulf eller Sensei Kent.